PorADNIK INWESTORA

 

Jak uzyskać pozwolenie na budowę silosu?

W ogólnym znaczeniu, budowa może rozpocząć się na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę.

Oczywiście są wyjątki od tej zasady ale są one ściśle określone. Na szczęście dotyczą one również silosów. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa silosów o pojemności do 30 m3 i wysokości nie większej niż 7m.

Decyzję o pozwoleniu na budowę wydaje Starosta Powiatowy. Aby uzyskać taką decyzję należy złożyć wniosek oraz załączyć konkretne dokumenty, na podstawie których starosta udzieli
(lub nie) pozwolenia na budowę.   

Poniżej prezentujemy jak wygląda droga w kierunku uzyskania pozwolenia na budowę silosów AGOS …krok po kroku.

Pozwolenie na budowę silosów AGOS

krok 1

Chcąc zagospodarować działkę w konkretny sposób, czyli np. postawić silosy zbożowe należy uzyskać w Urzędzie Miasta lub Gminy decyzje o ustaleniu warunków zabudowy dla tej inwestycji.

W tym celu należy złożyć wniosek z określeniem m.in. zakresu i lokalizacji inwestycji, dołączyć mapę sytuacyjno-wysokościową oraz wypis z rejestru gruntów.

W zależności od kategorii sprawy, termin jaki organ ma na wydanie decyzji to miesiąc lub dwa miesiące dla spraw szczególnie skomplikowanych.

Sprawa jest o wiele prostsza jeśli działka inwestora objęta jest już miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W takim przypadku wystarczy wystąpić z wnioskiem
o wydanie wypisu i wyrysu z takiego planu dla konkretnej działki.  MPZP ma formę uchwały, stąd wiele urzędów zamieszcza ją na swojej stronie internetowej, skąd można ją pobrać bez ponoszenia kosztów. Zaletą jest również dużo krótszy czas załatwienia tej sprawy.

krok 2

Następnym etapem jest zlecenie uprawnionemu geodecie opracowanie mapy do celów projektowych. Taka mapa powinna odwzorowywać  istniejące zagospodarowanie terenu,
w tym zabudowania, instalacje i inne obiekty.

krok 3

Teraz jest moment na zlecenie projektantowi z odpowiednimi uprawnieniami opracowania projektu budowlanego. Projekt taki składa się z części opisowej i części rysunkowej.
Na otrzymanej mapie do celów projektowych, architekt opracuje Plan Zagospodarowania Terenu, który obejmować będzie m.in. lokalizację projektowanych silosów oraz projektowaną zmianę zagospodarowania terenu. Architekt musi odnieść się do zapisów określonych w decyzji ustalającej warunki zabudowy!

krok 4

Każdy projekt budowlany powinien zostać przygotowany zgodnie z obowiązującymi przepisami, dlatego projektant ma obowiązek złożenia oświadczenia o opracowaniu projektu budowlanego w sposób zgodny z wymaganiami ustawy, ustaleniami określonymi w decyzjach administracyjnych dotyczących zamierzenia budowlanego, obowiązującymi przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej.

krok 5

W zależności od zapisów zawartych w decyzji ustalającej warunki zabudowy, może wystąpić konieczność załączenia wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę opinii, uzgodnień, pozwoleń i innych dokumentów wymaganych przepisami szczególnymi, np. zgoda konserwatora zabytków na prowadzenie robót budowlanych w otoczeniu zabytku.

krok 6

Składając wniosek o pozwolenie na budowę należy dołączyć do niego:

  • cztery egzemplarze projektu budowlanego wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi dokumentami wymaganymi przepisami szczególnymi
  • zaświadczenie o wpisie na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego, aktualne na dzień opracowania projektu – dotyczy projektanta,
  • oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane – dotyczy inwestora,
  • decyzję o  warunkach  zabudowy  i  zagospodarowania  terenu (jeżeli  jest  ona  wymagana  zgodnie  z  przepisami  o  planowaniu  i  zagospodarowaniu przestrzennym); lub wypis i wyrys z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.

Formularz wniosku (oznaczony symbolem B-1) dostępny jest w Wydziale Architektoniczno – Budowlanym lub na stronie internetowej właściwego starostwa powiatowego.

Czas oczekiwania na decyzję zatwierdzającą i udzielającą pozwolenia na budowę powinien wynosić do 65 dni. Natomiast w trakcie prowadzonego postępowania administracyjnego mogą pojawić się sprawy wymagające wyjaśnienia.  W takim przypadku organ rozpatrujący sprawę wydaje w formie wezwania lub postanowienia pismo wzywające do uzupełniania braków lub stosownych wyjaśnień. Taka sytuacja wydłuża czas wydania decyzji.

Jeśli inwestor uzyskał decyzję zatwierdzającą projekt budowlany i udzielającą pozwolenia na budowę, to rozpoczęcie robót budowlanych powinno nastąpić nie później niż 3 lata od dnia, w którym decyzja ta stała się ostateczna. W przeciwnym razie decyzja wygasa i należy wystąpić o nową decyzję.

Pamiętać należy również o tym, że jeśli  budowa zostanie przerwana na czas dłuższy niż 3 lata, skutek jest podobny. Decyzja wygasa i należy wystąpić ponownie o pozwolenie na budowę, chcąc dalej kontynuować budowę.



Życzymy wszystkim inwestorom prostej i szerokiej drogi prowadzącej do uzyskania pozwolenia na budowę silosów AGOS

Jeśli masz  pytania, skontaktuj się z nami:
od poniedziałku do piątku w godzinach: 7.00 – 15.00